Toalety publiczne


Komfort życia w mieście to łatwość i dostępność do usług, towarów, udogodnień. Również tych najprostszych, jak miejska toaleta. Niestety, pod tym względem Szczecin nie wypada najlepiej.

W całym Śródmieściu znajduje się tylko jedna toaleta przy placu Kościuszki. Szaletów nie ma na wszystkich północnych osiedlach miasta; całe Prawobrzeże obsługują tylko dwie toalety; osiedla zachodnie- jedna, przy jeziorze Głębokim.


Komu to potrzebne?

Każdemu. Przecież wiecie.

Są jednak ludzie, którym brak toalet przeszkadza szczególnie. To osoby starsze, mające z wiekiem coraz większy problem z utrzymaniem moczu. Niektórzy z nich boją się wyjść na dłuższy spacer, wiedząc, że ciało zmusi ich do szybkiego powrotu do domu, kiedy nie ma innej opcji (ogólnodostępnej toalety po drodze).

Szaletów potrzebują również opiekunowie małych dzieci: ile razy słyszeliście na ulicy „Mama, si..u”? A w pobliżu ani jednej miejskiej toalety… Podobnie wygląda sprawa z przewijaniem niemowląt. O komforcie rodziców, którzy potrzebują przewinąć malucha, niekoniecznie we własnym samochodzie, nikt dotąd w Szczecinie nie pomyślał na serio.

Nawet, jeśli toaleta jest, dla kogoś z problemami ruchowymi pokonanie dużej ilości schodów jest ogromnie trudne, jak np. przy Bramie Portowej czy przy Katedrze.

Nie ma mowy o skorzystaniu z większości szczecińskich toalet przez osoby na wózku inwalidzkim: często witają ich schody, wąskie wejścia, ciężkie drzwi…


Miasto stawia 90 kabin toi- toi i wszystko gra?

Uważamy, że toi- toi nie rozwiązuje problemu. Pomijając oczywiste i znane wszystkim wady: brak higieny i niemiłe odczucia, nie skorzysta nich osoba na wózku, ciężko poruszać się w nich, gdy musisz podpierać się laską, opiekunowie dzieci mają trudności, gdy chcą dyskretnie pomóc maluchowi.


A gdzie są toalety? Szczeciński Ruch Miejski zrobił mapę.

Jeśli szukamy toalety miejskiej we Wrocławiu, znajdziemy jej adres i miejsce w ciągu pół minuty, dzięki stronie internetowej stworzonej przez urząd Miejski Wrocławia.

W Szczecinie, niestety, takiej strony nie ma! Po długich poszukiwaniach znajdziemy informacje przestarzałe, które kierują np. do nieistniejących szaletów przy ulicy Śląskiej i bramie Królewskiej, czy wymieniają bliżej niesprecyzowane miejsce w Urzędzie Miejskim, nieczynne w weekendy.


Dlatego Szczeciński Ruch Miejski stworzył mapę?

Z myślą o turystach, którzy nie znają Szczecina, i o każdym, kto znajdzie się w potrzebie, powstała internetowa mapa toalet w Szczecinie.

Dowiecie się dzięki niej:

  • gdzie są toalety, jak rozpoznać je z zewnątrz, w jakich godzinach są czynne i ile kosztuje opłata;
  • gdzie jest najbliższy toi toi;
  • która instytucja lub urząd udostępnia swoje toalety, i w jakich godzinach;
  • jaki lokal gastronomiczny lub galeria handlowa udostępnia swoje toalety i w jakich godzinach;
  • z której z toalet może wygodnie korzystać osoba niepełnosprawna;
  • gdzie można skorzystać z przewijaka dla niemowląt.

Rozwijaj z nami społeczną mapę toalet!

Zachęcamy przedsiębiorców i instytucje do dodawania się na naszą mapę. Zgłaszajcie miejsca i lokale.


 

Kategorie: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *